Decyzja o rozpoczęciu psychoterapii nie zawsze jest prosta, czasem jej podjęcie zajmuje tygodnie czy nawet miesiące i wiąże się z angażującym dużo energii wahaniem. Z jednej strony psychoterapia zdaje się być obietnicą zyskania lepszej kondycji psychicznej, poradzenia sobie z trudnymi sprawami, z drugiej strony w głowie kłębią się liczne wątpliwości… Czy to na pewno mi pomoże? Czy to coś zmieni? A może ta zmiana – nawet jeśli nastąpi – wcale nie będzie zadowalająca? Czy to jest droga, z której będę mógł zawrócić? A co jeśli terapeuta mi się nie spodoba?
Trudno jest zdecydować się na udział w procesie, który jawi się jako duża niewiadoma i w dodatku trwa co najmniej kilka miesięcy. Na portalach psychologicznych i stronach internetowych różnych gabinetów psychologicznych przeważnie można znaleźć informacje na temat terapii – czym jest, na czym polega kontakt z terapeutą, jakie są metody pracy. Najczęściej jednak po przyswojeniu tych wiadomości i zrozumieniu „głową”, czym jest terapia, zostaje naturalne, ludzkie pytanie: „Jakie to będzie dla mnie?”. Decyzja o podjęciu psychoterapii nie jest podobna do innych decyzji z naszego życia, zwykle decydując się na jakąś usługę łatwo możemy sobie wyobrazić jej rezultat – kiedy idziemy do fryzjera opisujemy dokładnie, na jakiej fryzurze nam zależy i zwykle z taką, jakiej oczekiwaliśmy, opuszczamy salon, kiedy idziemy na masaż, mamy wyobrażenie nie tylko tego, jak będzie wyglądała nasza wizyta u masażysty, ale także wyobrażenie tego, jak po tej wizycie będziemy się czuli. W przypadku psychoterapii wiemy, co jest nie tak i co chcielibyśmy zmienić, ale ostateczny rezultat może być trudny do wyobrażenia.
Warto do decyzji o podjęciu psychoterapii podejść z jednej strony z dozą zaufania, w pewien sposób zawierzyć, że to jest dobra droga, a z drugiej strony nie wyzbywać się swoich wewnętrznych intuicji i sprawdzać, co nam pasuje, co nie, na co jesteśmy gotowi, na co nie. Na pewno dobrze jest zrobić pierwszy krok i zapisać się na pierwszą wizytę – dopóki nie doświadczymy na własnej skórze kontaktu z psychoterapeutą, możemy błądzić w świecie swoich wyobrażeń i obaw. Takie pierwsze zetknięcie „na żywo” z psychoterapeutą daje przestrzeń na sprawdzenie swojej gotowości do pracy terapeutycznej, jest też okazją do tego, żeby bezpośrednio zapytać terapeutę, czym jest psychoterapia i co będzie się działo na sesjach. Dodatkowo na pierwszej wizycie mamy również szansę przyjrzeć się samemu terapeucie – jeśli terapeuta wzbudzi nasze zaufanie, łatwiej będzie nam poddać się procesowi psychoterapii. Dlatego idąc na pierwsze spotkanie warto pytać siebie – czy ja w kontakcie z tym terapeutą czuję się dobrze, czy to jest osoba, której jestem gotowy opowiedzieć więcej o sobie?
Decyzja o podjęciu psychoterapii to ważna decyzja w życiu osobistym, to zainwestowanie zarówno swojego czasu, energii jak i pieniędzy. Taka inwestycja często wymaga wielu wyrzeczeń, ale praca wykonana przez nas w trakcie psychoterapii będzie naszym zasobem na długi czas i zwróci się w postaci poprawy jakości naszego życia. Po części trzeba w to uwierzyć, a po części warto sprawdzić – jakim doświadczeniem dla mnie będzie psychoterapia?