Dlaczego asertywności trudno się nauczyć z książki?

Na naukę asertywności składa się zarówno teoria jak i praktyka. Asertywności nie da się nauczyć jedynie poprzez czytanie książek i artykułów – to trochę tak jak z nauką tańca czy jazdą samochodem. Najpierw poznajemy zagadnienie od strony teoretycznej, obserwujemy, jak ktoś inny prowadzi auto czy tańczy, a następnie sami próbujemy…

Czytaj Dalej

Jak książki i zabawy na dworze kształtują wyobraźnię dziecka?

Psychologia Zabawy

Wyobraźnia to umiejętność tworzenia w głowie nowych obrazów i idei, to łączenie ze sobą faktów, które na pozór się nie łączą, dorysowywanie światu dodatkowych elementów i kolorów, delikatnych nitek, ledwie widocznej mgły. Wyobraźnia to dokańczanie rzeczy w życiu niedokończonych i rozpoczynanie rzeczy nierozpoczętych. To bycie w różnych wymiarach, w różnych…

Czytaj Dalej

Jak podjąć decyzję o rozpoczęciu psychoterapii?

Decyzja o rozpoczęciu psychoterapii nie zawsze jest prosta, czasem jej podjęcie zajmuje tygodnie czy nawet miesiące i wiąże się z angażującym dużo energii wahaniem. Z jednej strony psychoterapia zdaje się być obietnicą zyskania lepszej kondycji psychicznej, poradzenia sobie z trudnymi sprawami, z drugiej strony w głowie kłębią się liczne wątpliwości……

Czytaj Dalej

Być jak…, czyli kilka słów o porównywaniu się do innych

Porównywanie się do innych często bywa traktowane jako dobra metoda motywowania się do pracy i wysiłku. I do pewnego momentu to może być skuteczne i nieszkodliwe, ale kiedy staje się obsesyjne, zaczyna bardziej zagrażać niż pomagać. Niektórzy z nas od najmłodszych lat są uczeni, że powinni być w jakimś zakresie tacy…

Czytaj Dalej